prof. dr hab. Grzegorz Wrochna

Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku.W latach 1981-1986 studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1986 r. pracował jako asystent w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW. W 1991 obronił pracę doktorską wykonaną pod kierunkiem prof. A. K.Wróblewskiego. W latach 1991-1998 pracował w Europejskim Laboratorium Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. W roku 1998 uzyskał stopień doktora habilitowanego nadany przez Radę Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2006 był zatrudniony na stanowisku docenta Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ). Kontynuował prace nad eksperymentem CMS oraz zaproponował i rozpoczął własny eksperyment astrofizyczny Pi of the Sky. 30 października 2006 r. odebrał nominację na stanowisko Dyrektora IPJ. W roku 2009 otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Obecnie przewodzi tworzeniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. W 2006 r. został członkiem Zespołu Roboczego ds. Kategoryzacji Instytutów Fizyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), członkiem Komisji Fizyki Jądrowej Rady Atomistyki a także Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Prof. Wrochna ma znaczący wkład we współpracę polskich uczonych z wieloma ośrodkami na świecie zajmujących się badaniami cząstek elementarnych w CERN pod Genewą. Przez wiele lat uczestniczył w poszukiwaniu bozonu Higgsa, który został odkryty w 2012 roku. W listopadzie 2012 r. prof. Wrochna został wyróżniony naukowym odznaczeniem SciVall Best Connectivity Award, tytuł przyznany za najbardziej efektywną współpracę z innymi naukowcami na poziomie międzynarodowym przez Fundację Edukacyjna Perspektywy oraz wydawnictwo Elsevier.

Nagranie wywiadu poprzedza premierowa czołówka z muzyką skomponowaną i wykonaną do cyklu Wyjątkowi Ludzie o Ważnych Sprawach autorstwa wybitnego kompozytora i pianisty Jerzego Derfla. Prof. dr hab. Grzegorz Jacek Wrochna dyrektor NCBJ opowiada o tym jakie badania i prace prowadzone są w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

O zjawisku upływu czasu, efekcie spowolnienia oraz możliwości podróżowania w czasie opowiada prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.

Szybki
kontakt

kom. 662 24 00 24
kom. 695 66 12 88

więcej

UMÓW SIE
NA SPOTKANIE

WYPEŁNIJ FORMULARZ

cienZolty2.png
licznik odwiedzin joomla