Wyjątkowi ludzie o ważnych sprawach

Jednym z projektów jaki realizujemy jest cykl wywiadów: „Wyjątkowi Ludzie o Ważnych Sprawach”. Cykl ten ma charakter społeczny. „Wyjątkowi Ludzie o Ważnych Sprawach” to nagrania wypowiedzi Osób znaczących i wyjątkowych w swojej profesji. Tematyką poruszaną w wywiadach są sprawy ważne tj.: historia, patriotyzm, wolność, równość, braterstwo, wiara, miłość, rodzina, sztuka, kultura, uczciwość, honor i inne skłaniające do refleksji. Poruszane są kwestie największych wartości oraz własne doświadczenia i przeżycia związane głównie z życiem zawodowym wypowiadającej się Osoby. Nagrania dedykowane są dla odbiorców internetowych. Jednym z głównych założeń nagrań jest przekazanie młodemu pokoleniu poniekąd „drogowskazów” do lepszego życia i osiągnięcia rozmaitych celów. Cykl rozpoczyna wypowiedź prof. dr hab. inż. Jerzego Lechowskiego definiującego własny naukowy wzór na szczęście.

Fragmenty wywiadów można już obejrzeć wybierając z rozwijającej się listy Imion i Nazwisk z menu górnego "wyjątkowi ludzie". W przyszłości w planie jest realizacja strony, gdzie nagrania uporządkowane będą według alfabetycznej kolejności nazwisk Osób, profesji oraz poruszanych tematów w wypowiedziach.

Wywiad składa się z kilku do kilkunastu pytań, gdzie każda wypowiedź stanowi odrębny materiał filmowy. Nagrania posiadają czołówkę tytułową, animację autorstwa Anny Wolskiej-Rzewuskiej ze specjalnie skomponowanym do cyklu jinglem przez kompozytora Jerzego Derfla, która podłożona będzie już w najbliższym czasie.

Realizowany cykl od samego początku sukcesywnie się rozwija i wzbogaca o kolejne nagrania. Każdy z Państwa może mieć też swój wkład w rozwój poprzez pomoc w rozpropagowaniu udostępnionych materiałów filmowych oraz informacji o cyklu. Za wszelką pomoc w realizacji i promocji pozostaję z dużą wdzięcznością.

Z poważaniem

Krystian Herncisz

Dotychczas wywiadów udzielili:


 Emilia Krakowska - aktorka filmowa, estradowa i teatralna. Absolwentka PWST w Warszawie. Była członkiem Narodowej Rady Kultury. Podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd. Została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej, przyznaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej.

W wypowiedzi na zadane pytanie dotyczące najwyższej wartości Emilia Krakowska wskazuje: "Żebyśmy się uczyli współżycia między sobą. To jest najważniejsze."

Bp Marek Solarczyk doktor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, biskup pomocniczy warszawsko-praski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Omnia possibilia credenti” (Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy). W 2011 objął urząd wikariusza generalnego diecezji. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski został delegatem ds. Powołań, krajowym asystentem kościelnym Akcji Katolickiej w Polsce oraz w 2014 delegatem ds. Działalności w Polsce „Kirche in Not”. Wszedł w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską i Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Dołączył do Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań i został przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka”. W 2014 został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jego Ekscelencja Biskup Marek Solarczyk w wypowiedzi wspomina o kwestii reakcji jaka powinna być na zachowania obrażające nasze uczucia religijne i patriotyczne. Byśmy walczyli z tym co narusza nasze wartości i dobra i nie dali przekonać się, że od naszych reakcji nic nie zależy.

Maciej Stanisław Pietrzyk artysta malarz, poeta i aktor, jeden z bardów Solidarności. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars. W 1980, w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej, skomponował muzykę do Piosenki dla córki, która była nieoficjalnym hymnem powstającej "Solidarności". W 1981 wykonał ją wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Znajomość histrii kraju w którym się żyje." O patriotyzmie opowiada Maciej Pietrzyk. Wszyscy jesteśmy spadkobiercami wielkiego dorobku pokoleń.

Ernest Bryll poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991-1995 ambasadorem Rzeczypospolitej w Irlandii. Otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki II stopnia. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Ernesta Brylla Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany został Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy oraz odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

O tym co stanowi najwyższą wartość dowiadujemy się gdy jest ona zagrożona, opowiada Ernest Bryll.